OD 6. DO 9. TŘÍDY, KDEKOLI V ČR

Expediční základní ScioŠkola

Kombinovaná výuka

Svět dospělých se změnil. Proč má být škola stejná jako v době Marie Terezie? Expediční škola jde na vzdělávání od lesa. Přijde nám zbytečné, aby děti seděly celé dny ve třídě. Nechceme je trápit brzkým ranním vstáváním a dlouhým dojížděním.

Děti se učí tři týdny doma prostřednictvím online nástrojů a videohovorů ve spolupráci s našimi průvodci a každý měsíc stráví týden offline na expedici. Jednou vyrazí na farmu, jindy do hor. Bez internetu, bez rodičů, učí se o světě mimo obrazovky.

Pravidelné výjezdy do terénu

Jednou měsíčně vyrazíme s dětmi zhruba na týden pryč. Chceme, aby děti poznaly svět mimo obrazovky. Je to příležitost navázat přátelství, zažít dobrodružství, poznat svět a přírodu. Cestujeme pěšky nebo veřejnou dopravou, spíme v chatkách, ve stanech, venku, v tábořištích. Žádné luxusní hotely ani soukromé autobusy. 

Vzdělávání z domova

Pokud nejsou na expedici, učí se děti z domova. Prostřednictvím online nástrojů, s průvodci a spolužáky jsou v kontaktu přes internet.

Děti podporujeme v rozvoji dovedností potřebných v budoucnosti. Neučíme klasicky v oddělených předmětech, vzdělávání probíhá převážně formou projektové výuky a formou příprav na další expedici. Před výjezdem do Tater se společně učíme nejen o přírodě, kterou uvidíme, o přežití v horách a o Slovensku, ale také společně počítáme, kolik budeme potřebovat zásob a tak dále.

Pro komunikaci využíváme nejčastěji Google Meet a Classroom, jakožto i ostatní nástroje GSuite a další. Pro sledování učebního pokroku dětí máme dokonce vlastní aplikaci EduMap.

Prakticky

6. – 9. třída

 • Týdenní expedice každý měsíc
 • Online výuka každý den
 • Průvodci k dispozici celý týden
 • Individuální mentor
 • Zajištění povinné školní docházky

Výuku dětí zajistíme v plné míře, stejně jako by tomu bylo na klasické ZŠ.

Školné je 8 900 Kč měsíčně

Tedy 89 000 Kč za školní rok 2024/25

+ náklady na expedice cca 3 500 Kč za jednu expedici, vyúčtujeme podle reality (ubytování, doprava, strava).

Roční školné je možné platit v jedné, nebo deseti splátkách.

Co můžete od Expediční
ScioŠkoly očekávat

 • SMYSL A REALNÝ SVĚT ve všem, co děláme.
 • RESPEKT K TEMPU A INDIVIDUÁLNÍM POTŘEBÁM DÍTĚTE v maximální možné míře. Vytváříme pro každé dítě podmínky, ve kterých se bude cítit komfortně.
 • PŘÍPRAVU NA BUDOUCNOST připravujeme děti na svět, ve kterém budou žít ony.
 • VÝUKA MATEMATIKY PODLE HEJNÉHO METODY přístup profesora Hejného učí matematiku pro život, ne abstraktní rovnice.
 • OD 4. do 9. třídy.

Co v Expediční ScioŠkole
zaručeně nečekejte

 • ZNÁMKY Hodnotíme slovně a důraz klademe na sebehodnocení.
 • BIFLOVÁNÍ Znalosti se snadno zapomenou. A dneska i najdou na internetu, když ovšem víte jak. Zaměřujeme se proto na to, aby si děti základní věci jako pravopis zvnitřnily a naučily do hloubky. Daní za to je skutečnost, že možná nikdy neuslyší o ruchovcích, a nedostanou tak možnost informace o nich vytěsnit lumírovci. 
 • SEZENÍ V LAVICÍCH Nenutíme děti tvrdnout ve třídě. Věříme, že venku se toho naučí víc.
 • ODTRŽENÍ OD SVĚTA Škola a okolní svět mají být propojené. Nikoli naopak. 
 • DOJÍŽDĚNÍ a RANNÍ VSTÁVÁNÍ Do expediční školy jedete jednou za měsíc, ne každý den.

 

Jsme zapsaní v rejstříku MŠMT

I když se od většiny škol v mnohém lišíme, fungujeme plně v souladu s platnou legislativou. Česká školní inspekce náš přístup opakovaně označila za inspirativní i pro ostatní školy.


 

MŠMT razítko

Nejdůležitější věci děti naučíme

I svoboda v učení má někde hranice. Myslíme na to, že číst, psát a počítat se děti zkrátka naučit musí. Pokud nefunguje vnitřní motivace a děti zaostávají, intenzivně pracujeme na nápravě.

Dosavadní zkušenosti ukazují, že učení se znalostem doma může být mnohem efektivnější než ve škole. Tím ušetříme čas, naučíme se to samé, a navíc se můžeme věnovat i dalším neméně důležitým věcem, jako například, co s těmi znalostmi můžeme udělat.

Vytváříme podmínky, aby se děti zvládly připravit na přijímačky na vysněnou školu

Přijímací zkoušky na navazující školy přinášejí stres a
potřebu zvýšené přípravy. Proto na ScioŠkolách vytváříme co nejkomfortnější podmínky, aby je děti úspěšně zvládly. Opíráme se o roky zkušeností společnosti Scio s přípravnými kurzy na přijímačky na SŠ i VŠ. Naše děti se navíc umějí učit a připravovat samy lépe než jejich vrstevníci.